Český Krumlov – město historických krovů | přednáška

Vývoj krovů v Č. Krumlově od středověku do 20.stol. odhalí přednáška v rámci Dnů evropského dědictví

Český Krumlov – město historických krovů | přednáška, Vývoj krovů v Č. Krumlově od středověku do 20.stol. odhalí přednáška v rámci Dnů evropského dědictví
10.9.2023 / Ne / 14:00
  • Muzeum stavebních dějin a řemesel
    Dlouhá 92, Český Krumlov, 38101
  • zdarma

Přijďte v neděli 10. září do Muzea stavebních dějin a řemesel. Od 14 hodin se zde koná přednáška Stručný přehled vývoje krovů v Českém Krumlově od středověku do 20. století. Nebudou chybět ani ukázky některých původních konstrukčních prvků krovů.
Přednáší Mgr. Jiří Bloch a Ing. Daniel Šnejd, Národní památkový ústav České Budějovice.

V Českém Krumlově se do dnešní doby dochoval početný soubor historických krovů. Velkou roli zde hrála absence větších požárů, ale i zručnost tesařů, jejichž střešní konstrukce dokázaly odolat po dlouhá staletí vojenským konfliktům, nepřízni počasí, ale i zanedbané údržbě. U dřevěných prvků krovů je dodnes podstatně čitelnější rukopis původní řemeslné práce než třeba na omítkových úpravách historických domů.

V současné době je ale také zřejmé, že v duchu trendu posledních let spojeném s vkládáním obytných podkroví je budoucnost mnoha historických krovů ohrožena.

Český Krumlov patří vedle Prahy a Chebu mezi tří česká města s největším počtem středověkých krovů. Zatímco Cheb má v současné době přímo zřízenou návštěvnickou turistickou trasu po zdejších krovech, v Českém Krumlově lze navštívit krovy pouze v několika samostatných objektech v rámci expozičního využití, např. v areálu Klášterů Český Krumlov, bývalém kostele sv. Jošta nebo v měšťanském domu v Radniční 29. Brzy budeme moci navštívit také nově zpřístupněné renesanční a gotické krovy v bývalém Vdovském sídle Anny z Rogendorfu, Latrán 27.

zpět na přehled akcí

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: