Český Krumlov – město historických krovů | přednáška
Vývoj krovů v Č. Krumlově od středověku do 20.stol. odhalí přednáška v rámci Dnů evropského dědictví
Přijďte v neděli 10. září do Muzea stavebních dějin a řemesel. Od 14 hodin se zde koná přednáška Stručný přehled vývoje krovů v Českém Krumlově od středověku do 20. století. Nebudou chybět ani ukázky některých původních konstrukčních prvků krovů.
Přednáší Mgr. Jiří Bloch a Ing. Daniel Šnejd, Národní památkový ústav České Budějovice.
V Českém Krumlově se do dnešní doby dochoval početný soubor historických krovů. Velkou roli zde hrála absence větších požárů, ale i zručnost tesařů, jejichž střešní konstrukce dokázaly odolat po dlouhá staletí vojenským konfliktům, nepřízni počasí, ale i zanedbané údržbě. U dřevěných prvků krovů je dodnes podstatně čitelnější rukopis původní řemeslné práce než třeba na omítkových úpravách historických domů.
V současné době je ale také zřejmé, že v duchu trendu posledních let spojeném s vkládáním obytných podkroví je budoucnost mnoha historických krovů ohrožena.
Český Krumlov patří vedle Prahy a Chebu mezi tří česká města s největším počtem středověkých krovů. Zatímco Cheb má v současné době přímo zřízenou návštěvnickou turistickou trasu po zdejších krovech, v Českém Krumlově lze navštívit krovy pouze v několika samostatných objektech v rámci expozičního využití, např. v areálu Klášterů Český Krumlov, bývalém kostele sv. Jošta nebo v měšťanském domu v Radniční 29. Brzy budeme moci navštívit také nově zpřístupněné renesanční a gotické krovy v bývalém Vdovském sídle Anny z Rogendorfu, Latrán 27.