Tak si to pamatuju... Šoa ve vzpomínkách českých, moravských a slovenských Židů

Beseda o osudech (jiho)české židovské obce s dokumentaristou Adamem Drdou

Tak si to pamatuju... Šoa ve vzpomínkách českých, moravských a slovenských Židů, Beseda o osudech (jiho)české židovské obce s dokumentaristou Adamem Drdou
  • Synagoga Český Krumlov
    Za soudem 282, Český Krumlov, 38101
  • dobrovolné

Festival Krumlov s Pamětí národa jižní Čechy propojí hudbu židovských autorů se vzpomínkami přeživších holocaustu.

Zveme vás ve středu 2. 8. od 18:00 hodin do českokrumlovské synagogy na besedu s dokumentaristou Adamem Drdou, přednáška o (jiho)české židovské obci nese název "Tak si to pamatuju... Šoa ve vzpomínkách českých, moravských a slovenských Židů."

„Před dvaceti lety ještě přeživší holocaustu chodívali do škol, měli veřejné přednášky, poskytovali rozhovory, vydávali svědectví – dnes už je situace jiná, naživu zůstalo jen pár lidí s takovou zkušeností. Aniž bychom si to příliš uvědomovali, odchází s nimi i podstatná část naší historie,“ říká Adam Drda, spoluzakladatel archivu Paměti národa. V přednášce o holocaustu ve vztahu k českým zemím (a okrajově též ke Slovensku) představí zejména výpovědi posledních přeživších, kteří odešli do Palestiny, resp. do Izraele.

Přednáška bude spojena s projekcí ukázek z rozhovorů včetně vzpomínek Ruth Hálové z Českého Krumlova, jedné z „Wintonových dětí“. Ta navíc po svém návratu do Čech o synagogu, kde koncert i přednáška proběhnou, dlouho pečovala. Použity budou také vzpomínky cembalistky a pedagožky Zuzany Růžičkové-Kalabisové. Hudba jejího manžela Viktora Kalabise, od jehož narození letos uplynulo 100 let a který jí podle jejích vlastních slov pomohl překonat osvětimské trauma, také zazní na koncertu.

Od 19:30 proběhne v majestátní atmosféře krumlovské synagogy koncert špičkového mladistvého dechového tělesa Alinde Quintet. Na výjimečném místě zazní hudba českého židovského autora Pavla Haase, který zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Divertimento připomenene 100 let od narození českého hudebního skladatele Viktora Kalabise. Mladí hudebníci uvedou také Smyčcový kvartet Dmitrije Šostakoviče v úpravě pro dechového kvinteto, kterou mají jako jediný českou soubor v repertoáru, a téměř zapomenutý kvintet Jana Nováka Concertino.

Koncert byl podpořen Nadačním fondem Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis100, připomínající 100. výročí narození českého hudebního skladatele Viktora Kalabise.

zpět na přehled akcí

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: