Krumbenowe – Ke kořenům

Veletrh pravěké a středověké kultury – kupecká osada, přednášky, aktivity

Krumbenowe – Ke kořenům, Veletrh pravěké a středověké kultury – kupecká osada, přednášky, aktivity
9.9.2023 / So / 10:00 - 20:00
  • Pivovarská zahrada
    Nové město, Český Krumlov, 381 01
  • zdarma
  • WWW

Naučně-zábavný program pro nejširší veřejnost připomene klíčovou historickou roli regionu jako významné křižovatky obchodních cest v pravěku a středověku. 9. září v 10:00 se v Pivovarské zahradě po čtyřech letech opět otevřou brány kupecké osady Krumbenowe, letos pod názvem Ke kořenům. Nahlédnout budete moci nejen do všedního světa živého pravěku a středověku, ale i do oblasti péče o zdraví a hygieny v dávné minulosti. Hlavním tématem je totiž sám život a s ním související zdraví a péče o tělo.

V pátek 8. září od 17:30 se koná úvodní přednáškový blok v Regionáním muzeu.

Detailní program →

- - - - -

Akci pořádá Regionální muzeum v Českém Krumlově ve spolupráci s Ústavem archeologické památkové péče středních Čech:

V posledních letech se ukázalo, že tuhý kořínek a pevné zdraví je zkrátka základ. Proto letos společně se znalci pravěku, starověku a středověku prozkoumáme, jak o tuto esenci života pečovali naši prapředci. Paleolitičtí lovci mamutů, neolitičtí zemědělci, řemeslníci z doby bronzové, starověcí Řekové, Římané i Egypťané, Keltové, Germáni i Slované, ti všichni znali mnoho způsobů, jak o sebe pečovat. Někdy to byly přístupy jemné, jako třeba bylinkářství, masáže, vhodné oblečení či důkladná hygiena, jindy se jednalo o poměrně brutální lékařské zákroky. Třeba taková trepanace, pokročilá operace lebky, která je archeologicky doložená již v době kamenné. O tom všem bude na letošním Krumbenowe řeč.

V Kupecké osadě Krumbenowe ale myslíme i na dětské návštěvníky. Avšak nejen pro ně bude připravena speciální kupecká stezka, na níž budou hledat ingredience do lektvaru dlouhověkosti. Dávným kupcům se budou moci přiblížit i oděvem v Keltské převlékárně. Zájemce o archeologii jistě také potěší Muzeum v zahradě, kde si budou moci prohlédnout originální nálezy přímo z Pivovarské zahrady.

Můžeme se od našich předků naučit, jak žít zdravě, v souladu s přírodou a hýčkat svá těla? Nebo nám minulost spíš ukazuje, čeho se vyvarovat? Přijeďte to zjistit na Krumbenowe 2023! Zažijte pravěk, objevte kořeny, dotkněte se divočiny a bavte se minulostí!

- - - - -

Akce se koná pod záštitou starosti města Český Krumlov Alexandra Nográdyho.

zpět na přehled akcí

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: