TAJEMSTVÍ BOŽENY NĚMCOVÉ

TAJEMSTVÍ BOŽENY NĚMCOVÉ

Divadelní společnost STARÝ NÁVRAT Praha

17.05.2018 (Čt) 09:00 - 09:40, 11:00 - 12:10

Kde: Městské divadlo, o.p.s.,
Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
GPS: 48°48'38.21"N, 14°19'7.86"E

Vstupné: 100 Kč

Životní příběh jedné z našich největších českých spisovatelek v nevšedním propojení divadla, hudby a literatury.
Osoby a obsazení:
Božena Němcová – LENKA NOVOTNÁ / Josef Němec, její manžel – BOHUMÍR STARÝ / Václav Bolemír Nebeský, básník, hra na housle – VÁCLAV NÁVRAT / Vilém Dušan Lambl, lékař a sposovatel, hra na kytaru – PŘEMYSL VACEK
Naše slavná spisovatelka Božena Němcová byla v českých dějinách nesmírně idealizovanou a příkladnou postavou. Byla dávána za vzor všech lidských ctností a považována za trpitelku týranou surovým manželem. Ale co když všechno bylo ještě jinak? Co když spousta dílků přepestré skládanky života byla prostě vynechána nebo neostře zamlžena?
Představení Tajemství Boženy Němcové je o nahé pravdě. Ukazuje tuto spisovatelku jako ženu více tváří a plnou paradoxů. Její častá zamilovanost byla podle všech faktů také určitou dobovou módou. Národní obrozenci totiž spojovali svoji touhu po volnosti také s jistým sexuálním osvobozením. Milenci Boženy Němcové byli: básník Václav Bolemír Nebeský, který byl u Němců na podnájmu, profesor přírodopisu Jan Helcelet, do kterého se Božena zamilovala, nicméně on vztah bral jen jako sexuální povyražení, lékař a publicista Vilém Dušan Lambl, její osobní lékař, nebo student Hanuš Jurenka, který jí po ukončení studií opustil a další. Není známo, kolik milenců měla Němcová ve skutečnosti. Ona se ovšem svým milostným životem příliš netajila, za což si vysloužila od tehdejší společnosti odsouzení a pověst slavné, nicméně chudé „nestoudnice“.
Toto představení ale není žádným zjednodušujícím bulvárem! Je dramatickým vyprávěním o životě plném zvratů. Vyjadřuje obdiv ke statečné ženě těžce zkoušené svody osudu. Rehabilituje jejího manžela Josefa Němce, který nebyl žádným tyranem, ale spíše spolubojovníkem a také spolutrpitelem své životní družky. A hlavně symbolickou formou varuje, že za spoustu fatálních životních okolností si mohou lidé sami díky svým špatným rozhodnutím. Dvě postavy milenců - básníků jsou zde také hudebníky a zahrají ukázky dobové romantické hudby a písní z doby B. Němcové. Kromě tragiky obsahuje tato hra také spoustu humoru a absurdity, která může leccos napovědět i lidem v současnosti!
Představení je uváděno v rámci cyklu „Literatura a její velikáni na jevišti“.
Inscenace vedle výrazného estetického zážitku přináší žákům a studentům sugestivní a nevšední setkání s českou spisovatelkou BOŽENOU NĚMCOVOU i dobou, ve které žila a tvořila.
Inscenace je určena žákům 7. - 9. tříd ZŠ a studentům středních škol.
Délka představení: 70 minut bez přestávky