SCHOLA BENEDICTA – VEČER DUCHOVNÍ HUDBY S RECITACÍ

SCHOLA BENEDICTA – VEČER DUCHOVNÍ HUDBY S RECITACÍ

Mezinárodní hudební festival - 28. ročník

04.08.2019 (Ne) 21:00

Kde: Kostel sv. Mikuláše /Boletice – vojenský újezd/
Boletice
GPS: 48°49'10.07"N, 14°13'5.09"E

Václav II. – večer duchovní hudby s recitací v prostorách nejstarší sakrální stavby jižních Čech

/členky souboru: Mélusine de Pas, Michaela Vostřelová, Klára Jelínková, Marie Mrvová, Anna Žáková, Veronika Vítová, Eliška Baťová, umělecký vedoucí Jiří Hodina/

Program:

Dramaturgie programu se opírá o jednu z nejvýznamnějších nadací krále Václava II., založení cisterciáckého kláštera na Zbraslavi, zvaného Aula Regia. Prostřednictvím autentického slova, recitace básnických pasáží ze Zbraslavské kroniky a hudby, chorální tvorby české provenience, rané polyfonie a gregoriánského chorálu si přiblížíme významné okamžiky života Václava II.

Komorní ženský vokální soubor Schola Benedicta založil v roce 1997 Jiří Hodina. Soubor se specializuje na interpretaci hudby středověku, zejména pak gregoriánského chorálu, a to v rámci liturgie i koncertní činnosti. Mimo koncertní činnost v České republice soubor účinkoval na mnoha festivalech gregoriánského chorálu. Vydáním první nahrávky souboru Schola Benedicta s názvem Václav II. nabídl snad vůbec poprvé v historii důstojný protipól k pojetí gregoriánského chorálu, jak jej známe v podání Scholy Gregoriany Pragensis. Soubor zvukově stojí na hlasech nejtalentovanějších českých zpěvaček mladé generace v oblasti staré hudby. Barva zvuku souboru představuje u chorálu jednu z klíčových devíz. Zvuk Scholy Benedicty je už na první poslech krásný, v unisonech měkký a přesto barevný a svěží, v raných formách vícehlasu jiskřivý, v nejsilnějších místech nahrávky místy až omamný. Interpretační záběr souboru není pouze v hudbě staré, ale v celém spektru dějin hudby. Spolupracuje s předními českými i zahraničními soubory (Collegium 1704, Collegium Marianum, Capella Regia, Musica Florea, Ensemble Inégal, Doulce Memoire, Collegium Vocale Gent apod.)

Další informace: http://festivalkrumlov.cz/program-a-vstupenky/schola-benedicta-vecer-duchovni-hudby-s-recitaci/