MONTEVERDI: BALLO DELLE INGRATE

MONTEVERDI: BALLO DELLE INGRATE

Komorní dobová opera z roku 1608

19.06.2020 (Pá) 18:00 - 19:00

Kde: Jezuitský sál Hotelu Růže
Horní 154, Český Krumlov, 38101
GPS: 48°48'37.48"N, 14°19'2.96"E

Vstupné: 280 Kč

Monteverdiho Nevděčnice poprvé v Českém Krumlově

Hartig Ensemble-Tance a balety tří století, profesionální soubor věnující se rekonstrukci a reinterpretaci tanců několika historických epoch, chystá s dirigentem a cembalistou Tomášem Hálou oživení červnového kulturního života města. Diváky v pátek 19. června čeká v Jezuitském sále hotelu Růže Ballo delle ingrate (Ballo nevděčnic), vtipná hodinová hudebně-taneční hříčka Claudia Monteverdiho z roku 1608 v dobových kostýmech.

Ballo nevděčnic představuje jakousi „moralitu naruby“: básník Ottavio Rinuccini vymyslel malý příběh o tom, jak Amor selhává v plnění svého úkolu: získávat srdce žen pro roztoužené muže. Jeho šípy se lámou a nedoletí na místo určení. Proto se jeho matka Venuše vydává do podsvětí, aby požádala Plutona o pomoc. Vládce podsvětí, vyvolá z Inferna stíny těch „nevděčnic“, které se za takové odpírání právě do Plutonova království dříve dostaly, což má působit jako odstrašující příklad pro ostatní „odpíračky“ milostných návrhů svých obdivovatelů.

Toto dílo italského skladatele Claudia Monteverdiho patří mezi nejzajímavější díla manýrismu. Nacházíme se v době, kdy se prošlapávala cesta k hudebnímu divadlu doby baroka a vzorem bylo antické divadlo ve své komplexnosti. V nastudování díla Ballo delle ingrate se nyní tvůrci pokusili obnovit symbiózu instrumentální a vokální hudby s tancem, který při premiéře díla v Mantově prováděly dvořanky v nádherných kostýmech pošitých umělými slzami, rubíny a granáty. Látka pro oděvy, které halily jejich postavy, byla utkána zvláště pro tuto příležitost. Jde o satirickou záležitost, která byla později vícekrát zopakována při svatbách dalších panovníků, např. Ferdinanda III. s Eleonorou Gonzaga. V chystané premiéře půjde o komornější projekt ve verzi pro čtyři zpěváky, čtyři hudebníky a čtyři tanečnice.

Iniciátorem projektu je Tomáš Hála, známý dirigent (působil jako šéfdirigent Jihočeského divadla), varhaník a cembalista, profesor pražské konzervatoře, který s mladými zpěváky a hudebníky a tanečnicemi Hartig Ensemble přinese tento nevšední zážitek v dobovém hávu před současného diváka a posluchače. Režie a choreografie inscenace se ujala Helena Kazárová, umělecká vedoucí Hartig Ensemble a profesorka katedry tance HAMU. Vloni vytvořila pro zahajovací představení MHF Český Krumlov velkolepé taneční představení Venuše a živly v zámecké zahradě.

Občané i návštěvníci Českého Krumlova budou mít možnost zažít dobové představení alespoň jako malou náhradu za zrušené Slavnosti pětilisté růže. Představení se koná ve spolupráci s Městským divadlem Český Krumlov a za podpory Města Český Krumlov, Nadace barokního divadla zámku Český Krumlov a Ministerstva kultury ČR.

 

 

Další informace: https://www.hartigensemble.cz/