MICHAIL BULGAKOV – MISTR A MARKÉTA

MICHAIL BULGAKOV – MISTR A MARKÉTA

DOCELA VELKÉ DIVADLO LITVÍNOV

19.02.2020 (St) 19:30 - 21:30

Kde: Městské divadlo, o.p.s.,
Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
GPS: 48°48'38.21"N, 14°19'7.86"E

Vstupné: 460 Kč

PŘEDPLATNÉ „A“ JARO 2020

Režie: JURIJ GALIN / dramatizace: Václav Klapka, Jana a Jurij Galinovi / překlad: Alena Morávková, Libor Dvořák a Jurij Galin / hudba: Alexandr Čevskij (RU), scéna: Alex Solodukho (USA) / choreografie: Antonín Klepáč a Lenka Lavičková.

Příběh o lásce, odvaze, touze po svobodě a nikdy nekončícím boji s arogancí moci je zpracován tak, že působí velmi emotivně na dospělé, ale i na mladé lidi, kteří berou za svůj především příběh lásky a odvahy postavit se zlu a otevřeně se smějí tuposti hlupáků – klasické dílo ruské i světové literatury poutavou formou na jevišti.

Nad divadelní hrou podle slavného románu Michaila Bulgakova uvažovali autoři – režisér Jurij Galin se scénografem Alexandrem Soloduchem a hudebním skladatelem Alexandrem Čevskim od roku 1980, v tehdejší době bylo ovšem v Sovětském Svazu nemožné tento nápad realizovat. Svého snu se ale nevzdali a po letech se jim to na scéně Docela velkého divadla podařilo. Do představení vložili to, co zažili na svou kůži přímo v Rusku i to, co zažívají dnes v nových domovech a životech. Jejich záměr se tak uskutečnil až v roce 2017 s mottem posledních Bulgakovových slov: „Aby to lidé věděli, aby to věděli.“

Příběh ďábla Wolanda, pána temnot, který se s katem Azazelem, v němž se skrývají další dvě Bulgakovovy románové postavy, komik Kravinkin a kocour Begemot, a s ďábelskou vražedkyní Helou, po několika staletích vrací do Moskvy, aby zjistil, zda se lidé změnili, drží celé dvě hodiny diváky v napětí. Woland zjišťuje, že i po staletích jsou lidé stále zbabělí, lační po penězích, lžou, kradou, udávají a nenávidí jeden druhého. Proto je začíná trestat. Mladého básníka, který opovrhuje pravdou, vírou, historií i láskou, přenese o 2000 let zpět do města Jeruzaléma a udělá z něho Ježíše, aby na vlastní kůži poznal, co to znamená bojovat za pravdu. Všichni, kteří se s ďábelskou trojicí setkají, končí na psychiatrické klinice, kam sovětská komunistická moc zavírala své nepřátele a vykonávala tam na nich „vědecké“ pokusy, aby je přivedla na „pravou víru“.

Jedním z mála kladných hrdinů románu je básník - Mistr, který napsal román, kvůli kterému rovněž končí v psychiatrické léčebně. Mistrova milenka Markéta, se ho ale rozhodne zachránit. Ďábel Woland jí přichystá krutou zkoušku. Pokud chce dostat svého Mistra zpátky, musí dělat hostitelku na plese mrtvých.

Hrají: PETR KOZÁK, LENKA LAVIČKOVÁ, PETR ERLITZ, ROBERT STODŮLKA, ANDREA TRAGANOVÁ, MICHAL ŽIŽKA, LUKÁŠ MASÁR, ANTONÍN KLEPÁČ, DUŠAN MATOUŠ, JANA GALINOVÁ A MARKÉTA VELANOVÁ.

Délka představení: 100 minut bez přestávky.   

Další informace: http://www.docelavelkedivadlo.cz