MICHAEL JACKSON SYMPHONY – SYMFONICKÁ POCTA KRÁLI POPU

MICHAEL JACKSON SYMPHONY – SYMFONICKÁ POCTA KRÁLI POPU

Mezinárodní hudební festival - 28. ročník

27.07.2019 (So) 20:30

Kde: Pivovarské zahrady
Pivovarská 27, Český Krumlov, 381 01
GPS: 48°48'44.39"N, 14°19'11.49"E

Sólisté: Dasha, Naďa Wepperová, Dušan Kollár, Dušan Marko

Filharmonie Hradec Králové a Moondance Orchestra 

Dirigent: Martin Kumžák

Program:

ThrillerWanna Be Starting Something – Don’t Stop Till You Get EnoughThe Way You Make Me FeelMuch Too SoonBillie JeanHuman NatureYou Are Not AloneKeep the FaithRemember The TimeLittle Susie

přestávka

Black Or WhiteI Just Can‘t Stop Lovin‘ YouAnother Part Of Me – Blood On The Dance FloorShe’s Out Of My LifeDirty Diana – Beat ItBlame It On The BoogieMan In The MirrorWill You Be ThereI Want You BackI’ll Be There 

Jedním z crossoverových projektů, jimiž Filharmonie Hradec Králové vychází vstříc širší posluchačské veřejnosti, je „Michael Jackson Symphony“. Vznikl z popudu královéhradeckých filharmoniků a nových aranží se ujal Martin Kumžák, jehož soubor Moondance Orchestra na koncertě doplní královéhradecké těleso. Tento koncert přinese neobyčejně intenzivní emoční zážitek jako poctu králi popu s duší dítěte.

Dasha je zpěvačkou, o které Karel Gott několikrát prohlásil, že takový hlas se rodí jednou za sto letAbsolvovala Státní konzervatoř v Praze a studovala na Berklee College of Music v americkém Bostonu, je držitelkou Ceny Thálie za roli Máří Magdalény, účinkuje v řadě muzikálů, jako je například  Iago, Duch, Galileo, Carmen, Jesus Christ Superstar. Věnuje se také svým sólovým projektům a koncertuje se svou doprovodnou kapelou Pajky Pajk Martina Kumžáka, se svým symfonickým projektem Dasha Symphony či s Moondance Orchestra. V loňském roce vydala debutové  CD u společnosti Supraphon s výstižným názvem „Konečně“, za které obdržela Zlatou desku. Na vlnách Dvojky Českého rozhlasu pravidelně uvádí společně s Janem Smigmatorem pořad Klub Evergreen.

Naďa Wepperová je absolventkou Pražské konzervatoře. Je sólistkou nejen Moondance Orchestra, se kterým vystupuje již od jeho založení, ale také Orchestru Karla Vlacha. Je vyhledávanou studiovou a background vokalistkou. Spolupracuje se skvělými umělci, jako jsou Lucie Bílá, Marie Rottrová, Hana Zagorová, Karel Gott či Petr Malásek. Ona sama říká: „Bůh mě miluje – svou prací si plním své sny, obklopená profesionály, kteří jsou zároveň skvělými lidmi.“

Dušan Kollár vystudoval herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě v ročníku Božidary Turzonovové. Po absolutoriu v r. 1989 se stal členem Divadla A. Bagara v Nitře. Od r. 1991 byl pět let zpěvákem tanečního orchestru se zahraničním angažmá ve Skandinávii. Jako host hrál také v činohře divadla J. G. Tajovského ve Zvolenu. V r. 1996 se rozhodl spojit herectví se zpěvem a začal účinkovat v pražských muzikálech. Tím prvním byl muzikál Vlasy, kde se mimo jiné seznámil i s Martinem Kumžákem. Poté následovala pražská spolupráce s J. Bednárikem na muzikálu Rusalka a dále Mise, Hamlet, Krysař, Tři mušketýři, Kleopatra, Galileo, Angelika, Antoinetta. Je sólistou  Moondance Orchestra Martina Kumžáka od jeho založení a účastní se jeho koncertních i televizních projektů včetně Stardance …když hvězdy tančí. Před šestnácti roky se Dušan Kollár stal zakládajícím členem pánského vokálního kvarteta 4TET s Jiřím Kornem, Jiřím Škorpíkem a Davidem Uličníkem. Spolu vydali čtyři alba a mají na kontě již stovky koncertů a vystoupení.

Dušan Marko je rodák ze slovenských Košic, multižánrový zpěvák, muzikant a skladatel zejména popové hudby. Jeho talent se formoval od dětství v uměleckých školách a pak zkušenostmi získanými na pódiích v České republice, ale i v zahraničí s různými interprety a hudebními formacemi. Momentálně působí s Moondance Orchestra v projektu Michael Jackson Symphony a na postu zpěváka a frontmana v kapele Support Lesbiens.

Martin Kumžák vystudoval Konzervatoř J. Ježka, poté na Státní konzervatoři v Praze pokračoval ve studiu skladby a svou učednickou dobu završil na Berklee College of Music v americkém Bostonu. Byl dlouholetým členem Kontrabandu Milana Svobody. Aranžoval a dirigoval muzikály West Side Story, Hair a Rusalka. Společně s Jankem Ledeckým vytvořil muzikály Hamlet, Galileo a pro Hudební divadlo v Karlíně aranžoval společně se členy skupiny Lucie stejnojmenný muzikál /2013/. Složil hudbu k česko-americkému filmu Manor, v Národním divadle zkomponoval hudbu (mimo jiné) pro dvě hry režírované Janem Kačerem – Peer Gynt a Hrdina Západu. Dlouhodobě spolupracuje s Jankem Ledeckým, Danielem Hůlkou, skupinou Olympic, Hanou Křížkovou, Dashou a dalšími. Pro turné skupiny Kabát v roce 2013 připravil bigbandová aranžmá. V roce 2000 dirigoval v pařížské Bercy projekt Excalibur francouzského skladatele Alana Simona. V roce 2002 uvedla Státní opera Praha jeho operní debut Božská komedie na libreto Lubomíra Holzera. Věnuje se současné vážno-hudební kompozici – v roce 2002 uvedl svoji suitu pro housle, violoncello a klavír ve Španělském sále Pražského hradu. Spolupracuje s tělesy Afflatus Quintet, Epoque Quartet, Pražská komorní filharmonie, FOK. Aranžoval a dirigoval koncertní projekt Anety Langerové, Lucie & FOK či Minus 123 minut. Je vyhledávaným aranžérem a hráčem na klávesové nástroje. Od roku 2000 doprovází se skupinou Pajky Pajk přední české zpěváky na jejich turné i na galakoncertech, jako jsou např. Královny popu v Opeře, Královny swingu aj. V letech 2004-2007 se podílel na hudebním doprovodu soutěže Česko hledá Superstar. Nedílnou součástí je také spolupráce Martina Kumžáka s Českou televizí, a to například na všech řadách Stardance …když hvězdy tančí, pro kterou připravoval veškeré hudební aranže, a se svým orchestrem Moondance Orchestra také soutěž živě doprovázel. Spolupracoval s osobnostmi světového bigbandu, jako Arturo Sandoval, James Morrison, Bobby Shew a dalšími. 

Filharmonie Hradec Králové byla založena v roce 1978 pod názvem Orchestr města Hradec Králové. Významné období uměleckého rozkvětu tělesa je spojeno se jménem prof. Františka Vajnara, který s orchestrem pracoval jako šéfdirigent nepřetržitě od roku 1991 až do roku 2001, kdy byl jmenován čestným šéfdirigentem tělesa. V letech 2001–2012 působil na postu šéfdirigenta tělesa Ondřej Kukal, v letech 2012–2018 Andreas Sebastian Weiser. Od sezóny 2018/2019 je šéfdirigentem FHK významný švýcarský dirigent Kaspar Zehnder. FHK vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Grosser Musikvereinssaal ve Vídni, Gewandhaus v Lipsku, Victoria Hall v Ženevě, Queen Elizabeth Hall v Antverpách, Tonhalle v Düsseldorfu, Neue Flora v Hamburku, KKL v Luzernu aj.), účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a švýcarském Murtenu. Vybrané koncerty jsou přenášeny Českou televizí, Televizí Noe a Českým rozhlasem. Dosaženou interpretační kvalitu orchestru dokumentují četné CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo pro Český rozhlas. FHK účinkuje na významných festivalech (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkovy Hukvaldy, Český Krumlov aj.). Od roku 2005 pořádá FHK ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava unikátní festival Hudební fórum Hradec Králové, v rámci kterého provedla české premiéry děl Schnittkeho, Pendereckého, Henzeho, Kančeliho, Gubajduliny, Corigliana, Tan Duna, Pärta a dalších. Všechny koncerty Hudebního fóra pravidelně živě přenáší Český rozhlas Vltava. Filharmonie Hradec Králové se dlouhodobě věnuje oslovování také mladšího publika, prolínání hudebních žánrů a koncertům typu crossover.

Další informace: http://festivalkrumlov.cz/program-a-vstupenky/michael-jackson-symphony-symfonicka-pocta-krali-popu/