EPOQUE QUARTET A MAREK NOVOTNÝ JAZZ TRIO

EPOQUE QUARTET A MAREK NOVOTNÝ JAZZ TRIO

Mezinárodní hudební festival - 28. ročník

30.07.2019 (Út) 19:30

Kde: Maškarní sál, IV. zámecké nádvoří
Český Krumlov, 381 01
GPS: 48°48'45.77"N, 14°18'48.99"E

Crossover – fúze jazzu, klasiky, folklóru, šansonu a latinskoamerických rytmů

David Pokorný /1. housle/, Vladimír Klánský /2. housle/, Vladimír Kroupa /viola/ a Vít Petrášek /violoncello/

Marek Novotný /klavír, autor skladeb/, Adam Tvrdý /kytara/ a Ondřej Štajnochr /kontrabas/

Josefína Čermáková /zpěv/

Program:

Tadeusz Smocyznski: Manhattan IslandMarek Novotný: ErikMarek Novotný: Glimmer ReflectionsMarek Novotný: SeedMarek Novotný: Allegria

přestávka

Django Reinhardt: Minor SwingMarek Novotný: Leland dreamMarek Novotný: FrescoMarek Novotný: AntarcticaMarek Novotný: Night Train

V tomto autorském projektu klavírista Marek Novotný spojil síly s fantastickým smyčcovým kvartetem Epoque Quartet, celosvětově vyhlášeným souborem, který vyniká svou ojedinělou schopností interpretace jazzových a experimentálních kompozic, ale i děl starých mistrů. K této výjimečné spolupráci přizval hvězdy české jazzové scény Adama Tvrdého (kytara) a Ondřeje Štajnochra (kontrabas). Tato pestrobarevná fúze jazzu, vážné hudby s prvky impresionismu, latinsko-americké hudby, folkloru a šansonu si bere ze všech těchto žánrů jen to nejlepší, a vytváří tak konzistentní hudební tvar, který vám připraví hluboký kulturní zážitek plný humorných, strhujících i dojemných chvil.

Marek Novotný získal v roce 2007 titul Ph.D. v oboru hudební teorie a ještě tentýž rok odjel na stipendijní pobyt na norskou University of Stavanger, aby se dále věnoval studiu jazzového klavíru. O další tři léta později dokončil „master studies“ v oboru jazzové kompozice a aranžování na University of Massachusetts ve Spojených státech a současně zde také vyučoval jazzový klavír. Během své hudební dráhy spolupracoval s různými úspěšnými hudebníky. V Česku to byli např. Marcel Bárta, David Dorůžka, Ridina Ahmedová, Feng-yűn Song, Gabriela Vermelho, Petr Dvorský nebo Epoque Quartet a Jihočeská filharmonie. Dále si zahrál se zahraničními hudebními esy, jako Aubrey Johnson, Carl Clemens či Paul Lieberman nebo s filmovým skladatelem a producentem Alexandrem Jankem (Moje Tlustá Řecká Svatba, Man on the Moon). V New Yorku měl tu čest stát se soukromým žákem jednoho z nejlepších světových jazzových pianistů, Freda Hersche. Skladby Marka Novotného se pohybují na hranicích jazzu a vážné hudby, které poprvé zvěčnil na své první autorské nahrávce Leland Dream (2013). V jeho repertoáru najdete nejen mnoho vlastních autorských skladeb, ale také kompozic zaranžovaných pro jazzový bigband, vokální ansámbl, smyčcový kvartet či symfonický orchestr.

Adam Tvrdý je kytarista a skladatel s expresivním multižánrovým projevem. Ve svých interpretacích a improvizacích sleduje vlastní tvůrčí myšlenky a zároveň respektuje tradice a slovník daného hudebního stylu. Jeho vlastní tvorbu lze označit jako soudobý nebo moderní jazz nebo Fusion, přičemž jsou v ní slyšet prvky stylů, kterými je nejvíce ovlivněn (blues, klasický rock, moderní a klasický jazz, latinská hudba, klasická hudba). Vystudoval jazzovou kytaru u prof. Jaroslava Šindlera a klasickou kytaru u prof. Zdeňka Dvořáka. Jako hostující kytarista se účastnil koncertů ČNSO pod vedením skladatele Ennia Morriconeho ve Smetanově síni Obecního domu v Praze a ve studiu Abbey Road v Londýně, kde společně natáčeli hudbu k filmu Quentina Tarantina The Hateful Eight. Zahrál si také např. v projektech The Beatles Night a The Hollywood Night pod taktovkou Carla Davida. Pravidelně spolupracuje s tuzemskými jazzovými špičkami, jako např. Jiří Stivín jr., Jan Jakubec, Petr Dvorský, František Uhlíř, Karel Růžička, Emil Viklický, Epoque Quartet ad., příležitostně i s umělci populárních žánrů, doprovázel např. Evu Pilarovou, Vojtěch Dyka či Matěje Rupperta.

Kontrabasista Ondřej Štajnochr je absolventem Pražské konzervatoře a Konzervatoře Jaroslava Ježka. Studoval rovněž na drážďanské Akademie für Alte Musik a zúčastnil se několika kurzů specializovaných na autentickou interpretaci barokní hudby (Innsbruck, Praha). Je členem renomovaných těles Musica Florea, Collegium Marianum, Capella Regia či Internationales Barockorchester Görlitz. Účinkoval jako host četných zahraničních souborů staré hudby, např. Concerto Pollaco (PL), Musica Aeterna (SK), Dresdner Barockorchester (D). Působí v nejrůznějších ansámblech, jako např. Karel Růžička Q, Emil Viklický Trio, Swing Combo Violino ad., a spolupracoval s vynikajícími umělci (Ken Peplowski, Magni Welzel, Roscoe Mitchell ad.).

Multižánrový Epoque Quartet  letos slaví 20 let od svého založení. Během této doby si našel pevné místo na české a evropské hudební scéně, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor,  který je zván ke spolupráci s celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže. Z výčtu nejzajímavějších projektů jmenujme turné s Danem Bártou a Ilustratosphere, spolupráci s kapelami Monkey Business, Tatabojs,  Clarinet Factory, nebo koncerty a nahrávky s Michalem Pavlíčkem, Gregory Porterem, Lenkou Dusilovou, Robertem Balzarem, Dashou, Ondřejem Brzobohatým, Tomášem Klusem, Kamilem Střihavkou, Lucií Bílou, Ewou Farnou, Gabrielou Vermelho, na poli klasičtějším pak s Dagmar Peckovou, Radkem Baborákem, Ivanem Klánským, Ludmilou Peterkovou a dalšími. Mezi velmi aktuální počiny patří oceňované CD „Epoque Quartet plays Jan Kučera“, které shrnuje dlouholetou spolupráci autora se souborem. Dále pak v New Yorku pokřtěné CD  „Flow“ s kanadským klavíristou a skladatelem Davidem Braidem, se kterým EQ podnikl koncertní turné po Číně. CD „Flow“ se ocitlo v užší nominaci na prestižní kanadské ocenění Juno Award. V loňském roce soubor obdržel první pozvání k účinkování na festivalu Pražské jaro. Širokému publiku je EQ známý také svým účinkováním v populární televizní show Stardance.

Josefína Čermáková studovala Pražskou konzervatoř, obor populární zpěv, její učitelkou zpěvu byla jazzová zpěvačka Eva Svobodová. Nadále se vzdělává u učitelky a zpěvačky Agnieszky Twardoch. Zpěvu se Josefína Čermáková věnuje deset let, jejím hlavním zaměřením je jazz a blues. Spolupracuje s Markem Novotným na jeho autorském projektu, v němž vystupují jako duo nebo také s větším obsazením nástrojů a s Epoque Quartetem. Dále pracuje na autorském projektu Double-Deckers, který se zaměřuje na electro-pop a electro-funk. V roce 2017 převzala na Nové scéně Národního divadla cenu Studentské Thálie, obor zpěv. Spolupracuje s profesionálními muzikanty, zpívá v pražských klubech. V letech 2017–2018 vystupovala pravidelně na Žižkovské věži.

Další informace: http://festivalkrumlov.cz/program-a-vstupenky/epoque-quartet-a-marek-novotny-jazz-trio/