BROADWAY MEETS BROADWAY – SETKÁNÍ ČESKÝCH A AMERICKÝCH MUZIKÁLOVÝCH HVĚZD

BROADWAY MEETS BROADWAY – SETKÁNÍ ČESKÝCH A AMERICKÝCH MUZIKÁLOVÝCH HVĚZD

Mezinárodní hudební festival - 28. ročník

03.08.2019 (So) 20:30

Kde: Pivovarské zahrady
Pivovarská 27, Český Krumlov, 381 01
GPS: 48°48'44.39"N, 14°19'11.49"E

„Broadway meets Broadway“ – setkání muzikálových hvězd z americké Broadwaye a pražského Divadla Broadway

Sólisté: Capathia Jenkins a Hugh Panaro (USA), Michaela Gemrotová a Marian Vojtko (ČR)

Severočeská filharmonie Teplice, dirigent: Randall Craig Fleischer (USA)

Program:

Rocks Overture – orchestr                               Everybody Rejoice (The Wiz) – kvartetHome  (The Wiz) – C. JenkinsOver the Rainbow (Čaroděj ze země Oz) – H. PanaroI Could Have Danced All Night (My Fair Lady) – M. GemrotováThis is the Moment (Jekyll a Hyde) – M. VojtkoSeasons of Love (Rent) – kvartetOverture/All That Jazz (Chicago) – C. Jenkins, M. GemrotováIn Lily’s Eyes (Secret Garden) – H. Panaro, M. VojtkoAll I Ask of You (Fantom opery) – M. Gemrotová, M. VojtkoProud Mary (Tina: The Tina Turner Musical) – C. Jenkins, kvartet

přestávka

Willkommen (Kabaret) – H. Panaro, M. VojtkoI Dreamed A Dream (Bídníci) – C. Jenkins, M. GemrotováBring Him Home (Bídníci) – H. PanaroMamma Mia Medley (Mamma Mia) – kvartetNespravedlivý bůh (Dracula) – M. VojtkoAnd I Am Telling You (Dreamgirls) – C. JenkinsThink of Me (Fantom opery) – M. GemrotováPhantom of the Opera (Fantom opery) – M. Gemrotová, H. PanaroMusic of the Night (Fantom opery) – H. Panaro, M. Vojtko

Muzikálový večer se již stal nedílnou součástí dramaturgie Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Nyní na řadu přichází projekt „Broadway meets Broadway“, který bude zajímavou konfrontací. Vedle sebe totiž vystoupí jak sólisté z newyorské Broadwaye Capathia Jenkins a Hugh Panaro, které krumlovské festivalové publikum již dobře zná, tak i čeští muzikáloví zpěváci. Budou jimi Michaela Gemrotová, operní a muzikálová zpěvačka, představitelka hlavních rolí v muzikálech Fantom opery, Angelika nebo Ples upírů a laureátka řady soutěží, a Marian Vojtko, slovenský tenorový operní a muzikálový zpěvák, dlouhodobě působící v České republice v angažmá pražských divadel Broadway, Hybernia a Hudebního divadla Karlín. Zde mj. vystupoval v muzikálech Kleopatra (Caesar a Marcus Antonius), Tři mušketýři (Kardinál Richelieu, Athos), Angelika (Joffrey de Peyrac) či Mona Lisa (Leonardo da Vinci). Za roli Barona Prášila získal Cenu Thálie 2010. Největší úspěch mu však zatím přinesla hlavní dvojrole v broadwayském muzikálu Jekyll & Hyde od skladatele Franka Wildhorna, uváděném v Hudebním divadle Karlín. Samotný autor označil Mariana Vojtka za jednoho z nejlepších představitelů této dvojrole na světě. Připraven bude pestrý program složený z ukázek z nejpopulárnějších muzikálů, sólisty doprovodí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou amerického dirigenta Randalla Craiga Fleischera.

Capathia Jenkins je skvělou herečkou, ale i vynikající zpěvačkou. Účinkovala jako Medda v úspěšné Disneyho produkci Newsies na Broadwayi, v divadle Off-Broadway si zahrála například roli ve hře (mis)Understanding Mammy: The Hattie McDaniel Story, za níž získala nominaci na Drama Desk Award. Publikum ji mohlo vidět i ve hře Nory Ephron Love, Loss, and What I Wore, její hlas zní v písních k filmům NineChicago a Pravá blondýnka 2.
 
Mezi silné stránky herce a zpěváka Hugha Panaro patří všestrannost, charisma, znamenitý pěvecký talent a – slovy jednoho z jeho spoluúčinkujících – i vzhled filmové hvězdy. Kritiky uznávaný a fanoušky milovaný umělec si svou první muzikálovou roli zahrál ve dvanácti letech v produkci Za zvuků hudby. Při prvním národním turné produkce Les Misérables (Bídníci) ztvárnil roli Mariuse Pontmercyho a o několik měsíců později získal smlouvu u společnosti na Broadwayi. Následovala role Raoula de Chagny, romantického mladého hrdiny ve veleúspěšném muzikálu Fantom opery Andrew Lloyd Webbera. V tomto muzikálu si pak zahrál i titulní roli Fantoma. Ztvárnil také hlavní roli Jeana Valjeana ve špičkové produkci muzikálu Les Misérables v divadle Walnut Street Theatre, za niž získal uznání publika i kritiků a také cenu Barrymore Award. 7. září 2010 se vrátil do divadla Majestic Theatre, kde si opět zahrál ikonického Fantoma a byl hlavní hvězdou historického představení u příležitosti 25. výročí inscenace. V roce 2012 získal prestižní cenu Edwin Forrest Award. Jeden z vlivných kritiků ho charakterizoval jako „jedničku v zužujících se řadách skvělých herců hlavních rolí na Broadwayi“.
 
Randall Craig Fleischer je fenoménem hudebního světa – je držitelem tří postů hudebního ředitele, jeho skladby a aranžmá se hrají po celém světě, je velice vytížený jako hostující dirigent, získal řadu ocenění a během své kariéry působil na čtyřech kontinentech. Jako hostující dirigent účinkoval spolu s předními orchestry americké i světové hudební scény, mezi nimiž nechyběl orchestr Boston Pops, Čínský filharmonický orchestr, Hongkongský filharmonický orchestr, Izraelský filharmonický orchestr, Losangeleský filharmonický orchestr, Sanfranciský symfonický orchestr, Houstonský symfonický orchestr, Utahský symfonický orchestr, Sandiegský symfonický orchestr a Philadelphský symfonický orchestr. V České republice dirigoval na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov. Fleischer si poprvé získal mezinárodní pozornost během svých prvních pěti let na pozici asistenta dirigenta a později asistenta šéfdirigentů Národního symfonického orchestru, když při turné po Japonsku a Sovětském svazu v roce 1990 dirigoval Dvořákův violoncellový koncert, na kterém vystoupil jako sólista Mstislav Rostopovič.  Jako skladatel a hudební aranžér je čelním představitelem žánrů „symphonic rock“ a „world music fusion“. Jeho díla a aranžmá uvedla řada uznávaných orchestrů z celého světa. Premiéru díla „Symphony in Step“ napsaného pro taneční společnost „Step Afrika“ zahrál Symfonický orchestr Anchorage v divadle Atlas Theatre ve Washingtonu D. C. Při své dirigentské premiéře s operní společností New York City Opera Fleischer dirigoval Kouzelnou flétnu. Fleischer působí také v roli pedagoga a je spoluautorem učebnic pro děti, na kterých spolupracoval se svou ženou, komičkou Heidi Joyce. Jako jediný americký dirigent získal cenu „Parent’s Choice Award“ časopisu Newsweek za svůj průlomový CD ROM Peter and the Wolf.
 

První zmínky o konání koncertů Severočeská filharmonie Teplice pocházejí již z roku 1828, ovšem za datum jejího oficiálního založení se považuje 14. duben 1838. Na konci 19. století měl orchestr více jak 90 členů a dirigovali jej významní dirigenti, např. Felix von Weingartner, Richard Strauss, Siegfried Wagner aj. Od roku 1997 stojí v jejím čele kanadský dirigent Charles Olivieri-Munroe. V posledních deseti letech Severočeská filharmonie Teplice výrazně rozšířila své zahraniční i tuzemské aktivity. Během roku absolvují tepličtí filharmonikové více jak 140 koncertů, z toho kolem 40 v zahraničí, např. v Německu, Itálii, Rakousku, Španělsku, Švýcarsku a dalších zemích. Filharmonie začíná působit ve významných evropských centrech, např. v Mnichově, Berlíně, Basileji, Paříži, Valencii ad. Na podzim roku 2013 absolvovala Severočeská filharmonie Teplice turné do Asie, kde navštívila postupně Vietnam, Kambodžu, Hong Kong, Singapur, Malajsii a Brunej. Koncertovala za přítomnosti královských rodin například v malajském Kuala Lumpur nebo v kambodžském Phnom Penhu. V roce 2017 to pak bylo turné po Jižní Americe v Chile a Argentině, s koncerty v Santiago de Chile, San Juanu, Córdobě, Rosariu a Buenos Aires. SČF zve do své domácí dramaturgie řadu vynikajících světových umělců, jakými jsou např. Misha Maisky, Sharon Kam, Shlomo Mintz aj. Severočeská filharmonie je zvána na prestižní české i zahraniční festivaly, např. Pražské jaro, Janáčkův máj, Janáčkovy Hukvaldy, Festival zakázané hudby Terezín, Festival Český Krumlov, Festival Emy Destinnové aj. Severočeská filharmonie Teplice je též pořadatelem Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena, který byl založen v roce 1964 a koná se v průběhu měsíce května a června na celém území severočeského regionu. 

 

Další informace: http://festivalkrumlov.cz/program-a-vstupenky/broadway-meets-broadway-setkani-ceskych-a-americkych-muzikalovych-hvezd/